Edukacja

Zespół Szkół Zawodowych w Wolsztynie

Dodaj do planera

Zespół Szkół Zawodowych został utworzony w 1975 r., po przekształceniu ówczesnej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w placówkę grupującą kilka typów szkół. Siedziba przy ul. Kusocińskiego powstała w 1968 r. W 1996 r. rozpoczęła się rozbudowa. Do istniejącego obiektu dobudowano nowe skrzydło zawierające nowoczesne sale lekcyjne, pracownie komputerowe, bibliotekę, czytelnię i szatnię. Po przejściu ZSZ pod „opiekę” Starostwa Powiatowego w Wolsztynie, powstały kolejne obiekty. m.in. w 2005 r. warsztaty szkolne (koszt 500 tys. zł), w 2009 r. boisko wielofunkcyjne „Orlik” (1.149.406 zł), czy w 2010 r. bieżnia (237.948 zł).

 

W 2012 r. w związku z reformą szkolnictwa zawodowego ruszyła kolejna rozbudowa obiektu.  Placówka zyskała kilkanaście pomieszczeń do nauki, salę konsumpcyjną z kuchnią i bufetem, zmywalnię i obieralnię, pomieszczenia magazynowe, pomieszczenia sanitarne dla personelu, ciąg socjalny oraz aulę z zapleczem. W grudniu 2012 r. odbył się odbiór techniczny I etapu inwestycji, który polegał na wybudowaniu piwnicy budynku wraz z parterem. Koszt - 578.378, 01 zł. Z kolei w sierpniu 2013 r. odbył się odbiór techniczny II etapu, który obejmował m.in. wykonanie ścian i stropu pierwszego i drugiego piętra, wykonanie więźby dachowej nad klatką schodową, pokrycia dachu, schodów żelbetowych oraz osadzenie okien. Koszt - 636 483,83 zł. III etap inwestycji polegał na  budowie  nowego  obiektu dydaktycznego, co  pochłonęło  2.783.990,00 z budżetu powiatu.  

 

Szkole od 2007 do 2017 r. szefował Andrzej Wawrzynowicz, który zastąpił Tadeusza Śnitę. W 2017 r. konkurs na dyrektora wygrał Ireneusz Rajman. W placówce, do której aktualnie uczęszcza 1.159 uczniów, pracuje 83 nauczycieli. W technikum uczy się 646 uczniów, w szkole branżowej I stopnia (wraz z oddziałami dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej) 457 uczniów (w tym 14 uczniów w szkole specjalnej), w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych 56 uczniów. Placówka systematycznie poszerza ofertę edukacyjną. W chwili obecnej największą popularnością w technikum cieszą się kierunki: logistyk, informatyk, mechatronik  i ekonomista. Placówka jest przystosowana do przyjmowania uczniów niepełnosprawnych. Specjalna winda pozwala im przemieszczać się między piętrami. Dyrekcja szkoły i władze powiatu robią wszystko, aby maksymalnie podnosić jakość kształcenia branżowego. Od listopada 2013 r. szkoła realizuje umowę   z Politechniką Poznańską o współpracy w ramach projektu „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” (teraz „Czas zawodowców – bis”).  Dzięki temu uczniowie ZSZ mają możliwość korzystania  z Wielkopolskiego Systemu Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego, e-learningu, praktyk i staży. Szczególne znaczenie ma możliwość praktyk w specjalnie stworzonych na potrzeby projektu laboratoriach. Są to nowoczesne stanowiska związane z takimi zawodami jak: technik ekonomista, handlowiec, mechatronik, informatyk czy logistyk.  Dzięki programowi Erasmus+ uczniowie wyjeżdżają na zagraniczne staże do pracodawców m.in.  w Niemczech czy Hiszpanii.

Wyznacz trasę