Rowerowe

Szwedzkie Szańce (szlak zielony), dł. 21,3 km

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Szlak rowerowo-pieszy

długość szlaku: 21,3 km

znakowanie: szlak zielony

Wolsztyn - Karpicko - Tłoki - Stara Dąbrowa - Gościeszyn - Błocko - groszisko "Szwedzkie Szańce" - Gościeszyn

Miejscem docelowym szlaku jest grodzisko położone na lewym brzegu Obrzańskiego Kanału Północnego, 3 km na południa od Gościeszyna.

Stamtąd szlak zatacza pętlę i wraca do Gościeszyna, w którym znajduje się monumentalne założenie pałacowo-parkowe i zabytkowy kościół.

Szlak rozpoczyna się przy ulicy Poznańskiej 14, obok ratusza w centrum Wolsztyna (0,0 km).

Stąd deptakiem (tzw. gaską) prowadzi do parku pałacowego i jego alejkami przed pałac (0,4 km).

Dalej idziemy w kierunku głównej bramy wjazdowej, przed którą skręcamy w lewo i skrajem parku wzdłuż ulicy Drzymały, a następnie ulicą Parkową docieramy do Karpicka.

Tam ulicą Wczasową trasa wiedzie do skrzyżowania z ulicą Podgórną (1,6 km), w którą skręcamy w prawo docierając do starej szosy poznańskiej (2,3 km), gdzie kierujemy się ulicą Poznańską ukośnie w lewo.

Droga początkowo żużlowa, a dalej piaszczysta doprowadza przez las do skrzyżowania dróg (3,8 km).

Tu skręcamy w prawo i drogą asfaltową docieramy do skrzyżowania z szosą Poznań - Zielona Góra (przystanek PKS Nowe Tłoki 4,6 km).

Piaszczysta droga wiedzie dalej przez las, przecina linię kolejową Wolsztyn - Poznań (przystanek PKP Tłoki 6,7 km) i dochodzi do wsi Tłoki (przystanek PKS 7,2 km).

Dalej drogą asfaltową przy której rośnie aleja składająca się głównie z lip (o obwodach do 350 cm), zdążamy do skrzyżowania dróg w Starej Dąbrowie (9,4 km).

Tam na skrzyżowaniu dróg (9,4 km) szlaki rozwidlają się: czerwony prowadzi dalej prosto, a zielony skręca w lewo, w drogę asfaltową do Gościeszyna obsadzoną dębami.

W odległości 800 m przed wsią równolegle do szosy biegnie droga gruntowa z aleją lipową.

Po dotarciu do Gościeszyna, tuż przed przystankiem PKS (11,4 km) skręcamy w prawo wzdłuż zabudowań dawnego majątku i szeroką drogą piaszczystą kierujemy się do mostu na Obrzańskim Kanale Północnym (13,9 km).

Za mostem, na prawo od szlaku, mijamy dobrze zachowane grodzisko "Szwedzkie Szańce".

Dalej, na skrzyżowaniu dróg leśnych, skręcamy w lewo (16,2 km), przekraczamy ponownie Obrzański Kanał Północny i obok zabudowań starej suszarni (16,9 km) i docieramy do szosy Tarnowo - Wolsztyn, na zachodnim skraju Błocka (18,6 km).

Tu skręcamy ukośnie w lewo i wracamy szosą do Gościeszyna.

Na skrzyżowaniu dróg obok przystanku PKS (20,0 km) szlak skręca w prawo, w czterorzędową aleję lipową, prowadzącą wzdłuż zabytkowego muru zespołu pałacowo-parkowego i docieramy do szosy na zachodnim skraju Gościeszyna (21,3 km).

Stąd w prawo możemy wrócić do Wolsztyna szosą przez Stara Dąbrowę i Adamowo.