Kościół NMP Wniebowziętej ufundowany za zgodą króla Władysława Jagiełły w 1408 roku istniał pierwotnie w Wielkiej Wsi.
Obecny, neogotycki na planie krzyża łacińskiego, z wysoką wieżą zegarową od zachodu, zbudowany został w 1885 roku.
Wnętrze kryje strop ozdobiony polichromią. Wyposażenie (ołtarz główny z obrazami Matki Boskiej i rzeźbami św. Piotra i Pawła, ołtarze boczne Świętego Krzyża i św. Antoniego) utrzymane jest w stylu neogotyckim.
Wewnątrz znajduje się również tablica z 1930 roku ku czci pięciu żołnierzy polskich poległych w roku 1793 roku w Kargowej w obronie granic Polski przed wojskami pruskimi, jeden z nich - kpt. Więckowski był komendantem obrony.
Przy kościele stoi neogotycka plebania z roku 1885 oraz dom katolicki z początku XX wieku.
Przy bramie wejściowej na cmentarz w 1991 roku wybudowano grotę Pana Jezusa.
Warto wiedzieć
KOPANICA - duża wieś w gminie Siedlec, położona na prawym brzegu Obry, 14 km na południowy zachód od Wolsztyna, przy szosie do Sulechowa.
Dawniej istniały Kopanica Wielka i Mała (dziś Wielka i Mała Wieś), obok których przed 1246 rokiem książę śląski Bolesław Rogatka zbudował na lewym brzegu Obry gród Copanica. Nazwa miejscowości pochodzi od wykopanych wówczas umocnień.
W 1338 roku gród zajął król Kazimierz Wielki. Przy grodzie, po którym później ślad zaginął, powstała osada targowa położona na przeciwległym brzegu rzeki. W XV wieku uzyskała ona prawa miejskie; pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1432 roku. Było ono własnością królewską i siedzibą starostwa niegrodowego (do 1793 roku). W roku 1595 król Zygmunt III potwierdził przywileje miejskie. W 1641 roku starosta kopanicki Lampart Sierakowski założył obok drugie miasto o nazwie Lampartopol i osadził tam sukienników, którym w latach 1645-50 nadał znaczne przywileje. Zniszczenie obu miast spowodowały wojny szwedzkie. Pewne ożywienie nastąpiło w XIX wieku, gdy rozpoczęto prace melioracyjne w dolinie Obry, a liczba mieszkańców w 1861 roku doszła do 1040.
W powstaniu wielkopolskim Kopanica, zdobyta 11 stycznia 1919 roku, była ważnym punktem obrony linii Obry przed Niemcami. Kopanica z powodu słabego rozwoju utraciła w 1934 roku prawa miejskie. W 1937 roku odbył się w Kopanicy pierwszy konkurs Muzyki Ludowej, który reaktywowano w 2003 roku.
W Kopanicy zachowały się fragmenty dawnego układu urbanistycznego z dwoma rynkami: Starym od południa (prostokątnym) i Nowym od północy (kwadratowym). Zabudowa Kopanicy jest parterowa, przeważnie z połowy XIX wieku. Na Starym Rynku stoi figura Matki Bożej Królowej, upamiętniająca ofiary II wojny światowej.