W środkowej części wsi, na nieczynnym cmentarzu, stoi kościół św. Walentego. Pierwotnie stał tu kościół murowany, zbudowany przez cystersów przed 1467 roku jako szpitalny, który uległ zniszczeniu w roku 1579 roku.
Na jego miejscu wzniesiono w 1719 roku staraniem przeora Mateusza Wichrowskiego kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, z czworoboczną wieżą zwieńczoną baniastym hełmem z ośmioboczną latarnią. Wyposażenie wnętrza jest rokokowe. W prezbiterium zachowało się epitafium proboszcza oberskiego ks. Jana Noszkiewicza (1832-80).
Trójdzielna brama późnobarokowa z 2 połowy XVIII wieku oraz grota loretańska stoją przy kościele. Na murze otaczającym kościół znajduje się tablica upamiętniająca działacza narodowego Maksymiliana Tuszewskiego (1876-1915).
Urodzony w Obrze Tadeusz Tuszewski (1907-2004) syn Maksymiliana, po ukończeniu gimnazjum w Wolsztynie i szkoły sztuk zdobniczych w Poznaniu studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie przez długie llata był profesorem tej uczelni. Jego imię nosi gimnazjum w Obrze, w którym przechowywana jest galeria grafik, drzeworytów i ekslibrisów autorstwa patrona placówki.
WARTO WIEDZIEĆ
OBRA - duża wieś w gminie Wolsztyn, położona 8 km na po-łudniowy zachód od miasta, na prawym brzegu Obrzańskiego Kanału Północnego (w pobliżu ujścia do niego Dojcy), przy szosie do Nowej Soli. Siedziba wyższego seminarium duchownego Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Obra była własnością znanego już w XII wieku rodu Niałków-Jeleni. Po raz pierwszy wspomniana została w 1231 roku (Obra), gdy pochodzący z tego rodu kanonik i kantor gnieźnieński Sędziwój nadał wieś cystersom z Łękna, aby założono tu opactwo, co zatwierdził książę Władysław Odonic. W 1280 roku z nadania Przemysła II wieś lokowano na prawie niemieckim. Król Jan III Sobieski wydał 9 V 1686 roku opatowi Stanisławowi Miaskowskiemu przywilej na założenie tu miasta o nazwie Bernardowo, czego jednak nie zrealizowano z powodu śmierci opata. W rękach zakonu wieś pozostawała aż do 1835 roku, kiedy rząd pruski dokonał kasaty klasztoru. Już wcześniej, po 1795 roku, władze zaborcze przejęły dobra po-cysterskie i przekazały w ręce prywatne (Obrę i okoliczne wsie otrzymał major von Hünerbein). Właścicielami tych dóbr w latach 1880-1939 byli Swinarscy i Wybranowscy.