Rowerowe

szlak Słoneczny

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Szlak Słoneczny - żółty

Wieleń - Nowa Wieś - Solec Nowy - Solec - Mochy - Wieleń; długość: 22,6 km

Szlak prowadzi przez obszary rolno-leśno-łąkowe. Na jego trasie zobaczyć można liczne bocianie gniazda, głaz - pomnik przyrody, unikatowy cmentarz tarasowy w Solcu Nowym, a w Wieleniu zabytkowy kościół.


Od węzła szlaków rowerowych przy ulicy Wczasowej w Wieleniu Zaobrzańskim (0,0 km) jedziemy około 100 metrów w kierunku wsi, po czym skręcamy w prawo, w ulicę Polną. Mijamy ostatnie zabudowania wsi (0,4 km) i początkowo drogą polną, a dalej przez las docieramy do rozwidlenia (1,4 km).

Tu skręcamy ukośnie w lewo i dojeżdżamy do splotu sześciu dróg polnych (zwanych przez miejscową ludność Punktem Lehmanna) i styku z bordowym szlakiem rowerowym (2,7 km).

Jedziemy dalej prosto w kierunku Nowej Wsi. Po lewej mijamy zalesione wzgórza Babulina Góra Sygnałowa, 112 m n.p.m. - najwyższy punkt powiatu wolsztyńskiego, na skrzyżowaniu dróg wjeżdżamy do lasu (4,1 km), dojeżdżamy do styku z drogą z Olejnicy i 400 metrów dalej do kolejnego skrzyżowania dróg leśnych (5,6 km).

250 metrów od tego miejsca na lewo leży głaz narzutowy (obwód - 900 cm, wysokość 110 cm), jedyny pomnik przyrody nieożywionej w powiecie wolsztyńskim.

Szlak prowadzi prosto do Nowej Wsi (7,0 km).


Jadąc nadal prosto ulicą Dworcową, mijamy kościół, następniej skręcamy w lewo, w ulicę Polną i dojeżdżamy do przejazdu kolejowego linii Wolsztyn - Leszno (7,5 km).

Stąd drogą polną jedziemy przez rozległe łąki nadobrzańskie. Przecinamy Obrzański Kanał Południowy (7,9 km) i docieramy do Solca Nowego (9,7 km).

Skręcamy w lewo i jedziemy przez wieś. Po lewej stronie mijamy kościół, a nieco dalej (położony na prawo w pewnej odległości od szlaku) unikatowy tarasowy cmentarz i dojeżdżamy ponownie do linii kolejowej Wolsztyn - Leszno, obok przystanku PKP Solec Nowy (11,2 km), a dalej drogą przez las do Solca i szosy Wolsztyn - Wschowa (13,6 km).

Tu skręcamy w lewo i szosą, przecinając ponownie Obrzański Kanał Południowy, jedziemy do Moch.

Na skrzyżowaniu dróg (16,9 km) jedziemy dalej prosto w kierunku Wschowy. Za szkołą przecinamy bordowy szlak rowerowy (17,2 km) i przy cmentarzu skręcamy ukośnie w lewo (17,6 km) na drogę polną.

Mijamy betoniarnię, żwirownię, ponownie przecinamy bordowy szlak rowerowy (20,9 km) i ulicą Brzoskwiniową dojeżdżamy do Wielenia , skąd rozpoczęliśmy naszą wycieczkę (22,6 km).