Obiekty sakralne

Kościół św. Bartłomieja w Kębłowie

Dodaj do planera

Niedaleko Rynku, przy trójkątnym placu, wznosi się kościół św. Bartłomieja.

Ufundowany został w XIII wieku podczas lokacji miasta. Obecna neoromańska budowla, z kwadratową wysoką na 34 metrów wieżą zegarową zwieńczoną stożkową iglicą, pochodzi z lat 1852-69.

W jednonawowym wnętrzu zwraca uwagę polichromia ze scenami z życia NMP i Jezusa.

Ołtarz główny i 4 ołtarze boczne pochodzą z 2 połowy XIX wieku.

Po bokach prezbiterium umieszczono zakrystię i kaplicę.

Przy kościele znajduje się barokowa figura św. Jana Nepomucena z połowy XVIII wieku oraz neobarokowa plebania z końca XIX wieku.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

KĘBŁOWO - duża wieś w gminie Wolsztyn, położona nad Obrzańskim Kanałem Północnym, 7 km na południe od miasta, przy drodze Widzim-Świętno.

Nazwa wsi Kębłowo pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Kębeł, a to z kolei od staropolskiego kębłać = karmić, żywić.

Dawna własność szlachecka, zapisywana pierwotnie jako Kiebłowo, wzmiankowana po raz pierwszy w 1288 roku (Kieblow). Zaczątkiem osady był gród przy przeprawie przez mokradła Obry, na granicy między Wielkopolską a Śląskiem (dziś nie ma po nim śladu). W roku 1327 Kębłowo miało już prawa miejskie. Największy rozkwit miejscowości przypadał na XIV i XV wiek. Pierwotnie było ważnym ośrodkiem dóbr rodu Jeleni-Niałków, których król Kazimierz Wielki pozbawił majątków za zdradę interesów państwowych i przesiedlił w Radomskie. Od 1393 roku z nadania króla Władysława Jagiełły miasto należało do Nałęczów z Mazowsza, którzy przyjęli nazwisko Kębłowskich. W XV i XVI wieku istniała tu komora celna. W połowie XV wieku miasto stało się ośrodkiem husytyzmu. W 1 połowie XVII wieku właścicielami miasta byli Zbijewscy, potem Bielińscy, a od 1793 roku - książę Fryderyk Wilhelm Orański, późniejszy król Niderlandów. Kębłowo, położone przy starym szlaku z Poznania do Krosna Odrzańskiego, później znalazło się na uboczu ważnych traktów i wobec słabego rozwoju utraciło w 1883 roku prawa miejskie. W okresie powstania wielkopolskiego podpisano tutaj układ między pastorem Hagemannem a placówkami powstańczymi o uszanowaniu neutralności "republiki" Świętna. W latach międzywojennych w Kłębowie mieścił się polski posterunek graniczny (w miejscu dzisiejszego Domu Kultury).

Od 1998 roku organizowane są w Kłębowie Kolędowe Spotkania Chórów i Zespołów Śpiewaczych, które odbywają się w kościele św. Bartłomieja. Przy Domu Kultury działa od 1975 roku Zespół Pieśni i Tańca "Kębłowo".

W układzie przestrzennym Kębłowa widoczna jest forma owalnicy równoległej do kanału Obry, pośrodku z Rynkiem, na którym stoi drewniana figura św. Wawrzyńca z 2006 roku. Obecna zabudowa, z licznymi domami z 1połowy XIX wieku, rozciągnęła się wzdłuż głównych ulic, wybiegających w trzech kierunkach z Rynku.

Pliki audio

Wyznacz trasę