Ciekawe miejsca

Pozostałość dworu w Starej Dąbrowie

Dodaj do planera

Na południe od szosy wznosi się eklektyczny parterowy dwór z około 1870 roku, z niesymetrycznym ryzalitem piętrowym oraz bocznymi skrzydłami; użytkowany jako zagroda agroturystyczna z rekreacją bok położony jest mały park (powierzchnia - 1,0 ha) i obszerne zabudowania folwarczne pochodzące częściowo z 2 połowy XIX wieku. Wśród nich zachował się okazały neogotycki spichrz piętrowy z roku 1873. Przy głównym skrzyżowaniu stoi kapliczka z 2 połowy XIX wieku. W domu naprzeciwko niej mieści się ptaszarnia z hodowlą ptaków ozdobnych.

W okolicy wsi założono duże plantacje chmielu.

W kierunku wschodnim biegnie, uznana za pomnik przyrody, 800 metrowa aleja złożona z drzew w różnym wieku, głównie ponad 250-letnich lip drobnolistnych o obwodach do 460 cm, a także klonów zwyczanych i jaworów oraz kasztanowców. Szosę do Wielichowa poprowadzono równolegle do niej i obsadzono na długości 2 km dębami szypułkowymi o obwodach160-380 cm.

 

WARTO WIEDZIEĆ:

STARA DĄBROWA - wieś w gminie Wolsztyn, położona 5 km na południowy wschód od miasta, przy szosie do Wielichowa.

Stara Dąbrowa jako własność szlachecką (Dambrove) została wspomniana w 1314 roku. Wchodziła w skład dóbr kębłowskich, a w XVII-XIX wieku należała do rodziny Mielżyńskich.

W Starej Dąbrowie urodziły się siostry Zofia i Aniela Tułodzieckie, zasłużone działaczki społeczne i oświatowe w Poznaniu. Zofia (1850-1924), z zawodu krawcowa, prowadziła najlepszą pracownię krawiectwa damskiego w Poznaniu. W 1903 roku założyła pierwszy związek zawodowy kobiet w Poznaniu, który organizował kursy zawodowe i zajmował się pracą oświatowo-kulturalną. Aniela (1853-1932) w okresie wzmożonego nacisku germanizacyjnego brała udział w nauczaniu języka polskiego. Z jej inicjatywy powstało w Poznaniu w 1894 roku towarzystwo "Warta", które organizowało tajne szkolnictwo w Wielkopolsce. Z jej inicjatywy uruchamiano przytułki dla dzieci, zakładano schroniska i ogródki jordanowskie z dożywianiem. Za działalność patriotyczną była szykanowana przez władze pruskie. Wielkopolski ruch kobiecy reprezentowała na zjazdach kobiet wszystkich trzech zaborów.

 

 

Wyznacz trasę