Obiekty sakralne

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Stanisława Biskupa w Gościeszynie

Dodaj do planera

W zachodniej części wsi wznosi się kościół św. Stanisława Biskupa, kompozycyjnie powiązany z założeniem pałacowym. Zbudowany został w 1778 roku przez Malczewskich w stylu późnobarokowym.

W latach 1914-16 został rozbudowany przez Kurnatowskich.

Pod prezbiterium wybudowana została krypta grobowa Kurnatowskich.

Z wyposażenia na uwagę zasługują dwa ołtarze boczne, barokowo-rokokowe z około 1780 roku, barokowe rzeźby czterech Ewangelistów z około połowy XVIII wieku na ambonie, neobrokowa chrzcielnica z płaskorzeźbą dłuta Marcina Rożka oraz obraz Opłakiwanie Chrystusa z XVII/XVIII wieku.

 

Na ścianie zewnętrznej kościoła wmurowano dwa epitafia: ks. Józefa Kuta (1905-42) proboszcza w latach 1936-42, zamęczonego w Dachau, (w 1999 roku został ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym) i ks. Alfonsa Graszyńskiego (1879-1943), proboszcza w latach 1912-36, duchowego przywódcy powstania wielkopolskiego w Wolsztyńskiem oraz tablicę poświęconą pochowanemu w kościele Krzysztofowi Żegockiemu.

Krzysztof Żegocki (ok. 1618-1673) był jednym z inicjatorów wystapień anty-szwedzkich w czasie "potopu". Organizował oddziały partyzanckie złożone głównie z chłopów i mieszczan. W 1655 roku po zdobyciu Kościana szedł na odsiecz Jasnej Góry.

Piastował szereg godności, m.in. był starostą babimojskim, kaliskim, wojewodą inowrocławskim, marszałkiem Trybunału Konstytucyjnego. Po śmierci żony zrezygnował z tytułów oraz majątku i w roku 1669 przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1671 został biskupem chełmskim.

Na murze obok kościoła widnieje tablica poświęcona 62 ofiarom wojny i terroru hitlerowskiego z Gościeszyna i okolic. Po przeciwnej stronie szosy znajdują się plebania, sala parafialna i organistówka z 2 połowy XIX wieku oraz szachulcowa stodoła z początku XIX wieku. Dalej przy szosie stoi na grubym cokole figura Matki Boskiej z 2 połowy XIX wieku, za którą zaczyna się aleja dębowa.

Na cmentarzu, położonym na północno-wschodnim skraju wsi przy drodze do Rakoniewic, znajduje się symboliczny grób 16 obrońców Ojczyzny z Gościeszyna i okolicznych wsi, poległych w latach 1919-20.

W 1985 roku umieszczono na nim tablicę upamiętniającą ks. Alfonsa Graszyńskiego. Ponadto są tu dwie groty z 1 połowy XX wieku: Matki Boskiej i Chrystusa. Przy pierwszej z nich upamiętniono ppor. Franciszka Koczorowskiego, poległego pod Warszawą 19 IX 1939 roku. Przy cmentarzu murowana kostnica z początku XX wieku.

Pliki audio

Wyznacz trasę