Rowerowe

Kąpielisko Krutla (szlak brązowy), dł. 17,2 km

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Szlak rowerowo-pieszy

długość szlaku: 17,2 km

znakowanie: szlak brązowy

Szlak okrężny z Wolsztyna do popularnego kąpieliska nad Jeziorem Świętym (Krutla), koło Obry (gdzie można zwiedzić cenne zabytki).


Szlak rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Niałeckiej w zachodniej części Wolsztyna (0,0 km), za mostem na Dojcy.

Stąd wiedzie on ulicą Niałecką, przecina aleję Niepodległości i biegnie przez Niałek Wielki - PKS (0,9 km).

Za wsią koło dużej topoli, skręcamy ukośnie w prawo (1,6 km) na drogę polną, z której - nieco dalej - rozciąga się widok na zabudowania Powodowa.

Trasa przechodzi dalej przez niewielki las, za którym skręcamy w lewo.

Mijamy przydrożny krzyż stojący w otoczeniu drzew (4,3 km) i docieramy do strzelnicy myśliwskiej Koła Łowieckiego "Diana" z Wolsztyna (5,6 km).

Dalej mijamy wytwórnię mas bitumicznych, za którą znajduje się parking i łowisko PZW Krutla nad Jeziorem Świętym (6,3 km).

Stąd w lewo przez mostek i dalej ścieżką nadjeziorną zdążamy do plaży i kąpieliska, usytuowanego przy południowo-zachodnim krańcu jeziora, na skraju zabudowań Obry (7,4 km).

Znad jeziora ulicą Cmentarną (przy której położony jest cmentarz i stoi zabytkowa kapliczka Męki Pańskiej) docieramy do skrzyżowania dróg koło kościoła św. Walentego w centrum Obry, przy styku z żółtym szlakiem pieszym 2 (8,2 km).

Stąd niemal do samego Wolsztyna szlaki biegną razem.

Kierujemy się tu w lewo przez wieś w kierunku zabudowań pocysterskich, przed którymi skręcamy w lewo (9,3 km), a po 200 m w prawo, w drogę biegnącą na tyłach cmentarza i ogrodu klasztornego.


Droga prowadząca w poprzek doliny Dojcy wyłożona jest betonowymi płytami. Mijamy po lewej będące w budowie łowisko i przez mostek na kanale, a dalej most na Dojcy (11,2 km) kierujemy się drogą piaszczystą na wschód.

Szlak prowadzi następnie przez las, na skraju którego skręcamy w lewo - na północ (13,0 km).

Mijamy zabudowania Adamowa Piekiełka i za laskiem skręcamy ponownie w lewo (szlak pieszy idzie dalej prosto) na drogę, wzdłuż której stoją słupy sieci energetycznej.

Po 300 metrach, przed zabudowaniami skręcamy w prawo i przez pola irygacyjne oczyszczalni ścieków, a dalej skrajem zadrzewienia nadjeziornego docieramy do Berzyny (16,5 km) i nieco dalej do ulicy Fabrycznej w Wolsztynie, gdzie szlak się kończy (17,2 km).