Rowerowe

Szlak Konwaliowy (szlak czerwony), dł. 23,3 km

Dodaj do planera
Wyznacz trasę
dystans (km) wysokość m n.p.m.

Szlak rowerowo-pieszy

długość szlaku: 23,3 km

znakowanie: szlak czerwony

Wolsztyn - Karpicko - Tłoki - Stara Dąbrowa - Nowa Dąbrowa - Wroniawy - Borki - dąb przy Obrzańskim Kanale Środkowym - Solec Nowy

Punktem docelowym tego szlaku jest okazały dąb-pomnik przyrody, rosnący w pobliżu Obrzańskiego Kanału Środkowego Do Starej Dąbrowy wiedzie razem z innym szlakiem rowerowo-pieszym - zielonym 8.

Od dębu można powrócić ta samą trasą lub udać się dalej bez szlaku do przystanków komunikacji publicznej w Solcu Nowym.

Szlak rozpoczyna się przy ulicy Poznańskiej 14, obok ratusza w centrum Wolsztyna (0,0 km).

Stąd deptakiem (tzw. gaską) prowadzi do parku pałacowego i jego alejkami przed pałac (0,4 km).

Dalej idziemy w kierunku głównej bramy wjazdowej, przed którą skręcamy w lewo i skrajem parku wzdłuż ulicy Drzymały, a następnie ulicą Parkową docieramy do Karpicka.

Tam ulicą Wczasową trasa wiedzie do skrzyżowania z ulicą Podgórną (1,6 km), w którą skręcamy w prawo docierając do starej szosy poznańskiej (2,3 km), gdzie kierujemy się ulicą Poznańską ukośnie w lewo.

Droga początkowo żużlowa, a dalej piaszczysta doprowadza przez las do skrzyżowania dróg (3,8 km).

Tu skręcamy w prawo i drogą asfaltową docieramy do skrzyżowania z szosą Poznań - Zielona Góra (przystanek PKS Nowe Tłoki 4,6 km).

Piaszczysta droga wiedzie dalej przez las, przecina linię kolejową Wolsztyn - Poznań (przystanek PKP Tłoki 6,7 km) i dochodzi do wsi Tłoki (przystanek PKS 7,2 km).

Dalej drogą asfaltową przy której rośnie aleja składająca się głównie z lip (o obwodach do 350 cm), zdążamy do skrzyżowania dróg w Starej Dąbrowie (9,4 km).

Tu szlaki rozwidlają się: zielony wiedzie w lewo w kierunku Gościeszyna, a czerwony prowadzi dalej prosto szosą przez wieś do Nowej Dąbrowy (przystanek PKS 11,5 km).

Następnie osiagąmy linię kolejową Wolsztyn -Leszno obok stacji PKP Wroniawy i pośród zabudowań wsi docieramy do szosy Wolsztyn - Wschowa (14,3 km).

Skręcamy w lewo i po 400 m ponownie w lewo, w drogę na Borki.

Za wsią mijamy zabudowania dawniej Stacji Testowej Kur i przez most na Obrzańskim Kanale Północnym (15,8 km), a dalej przez las, mijając kamienną grotę Maryjną docieramy do przejazdu kolejowego i zabudowań przysiółka Borki (przystanek PKS 17,4 km).

Kręta droga asfaltowa doprowadza do wspaniałego pomnika przyrody - okazałego dębu, którego obwód pnia mierzony na wysokości ok. 130 cm od ziemi wynosi 530 cm (19,5 km).

Tu kończy się szlak znakowany.


Jeśli wędrujemy dalej - po 300 m przekraczamy most na Obrzańskim Kanale Środkowym i dalej przez las docieramy do osady leśnej, przy której skręcamy w prawo (21,0 km).

Dalej droga zbacza w lewo i po wyjściu z lasu osiągamy zabudowania Solca Nowego - przystanek PKS (22,0 km) i przystanek PKP (23,0 km).