Ciekawe miejsca

Pałac i park w Belęcinie

Dodaj do planera

Pałac zbudowany około 1870 roku przez Wentzlów, prawdopodobnie na miejscu starego drewnianego dworu, jest budowlą eklektyczną z elementami neogotyckimi i klasycznymi, dwukondygnacyjną, zbudowaną na planie wydłużonego prostokąta, z ośmiobocznymi wieżyczkami w narożach i trójboczną wieżą w elewacji frontowej, przechodzącą w górnej części w ośmioboczną. Do elewacji frontowej przylega secesyjna przybudówka wejściowa, a do elewacji zachodniej bocznej - oranżeria, dostawione na początku XX wieku. Po II wojnie światowej był tu ośrodek kolonijny, od roku 1982 - szkoła podstawowa.

Na zachód od pałacu znajduje się rządcówka z połowy XIX wieku, a od strony wschodniej - zabudowania folwarczne z XIX i początku XX wieku, użytkowane przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną "Pionier".


Pałac zbudowano na skraju rozległego parku krajobrazowego o powierzchni 15,20 ha (z roku 1846), z cennymi i rzadkimi gatunkami drzew, a także drzewami pomnikowymi, m.in. bukiem pospolitym o obwodzie 430 cm (przy boisku szkolnym przed pałacem) oraz jesionem, który na wysokości 4 m rozwidla się na trzy konary (przy ogrodzeniu od strony zachodniej). Na szczególną uwagę zasługuje dąb szypułkowy o obwodzie 780 cm, rozwidlający się na wysokości 2 m na dwa konary, rosnący obok boiska KS "Orzeł". Przy boisku w 2002 roku otwarto salę sportową z trybunami.


Przy brukowanej drodze do Karnej, 2 km na południe od wsi, wśród błotnistych łąk nad Szarką, zachowały się pozostałości dwuczłonowego grodziska pierścieniowatego o średnicy wewnętrznej około 100 m, z fosą, (datowanego na IX - połowę XIII w.). W średniowieczu gród zwano Roczków Ostrów. W 1925 roku znaleziono skarb monet srebrnych z XI wieku.

 

BELĘCIN - wieś w gminie Siedlec, położona 12 km na północny zachód od Wolsztyna, przy linii kolejowej do Zbąszynia.
Belęcin, wieś zwana pierwotnie Bylęcino, była gniazdem rodziny Bylęckich herbu Leszczyc. Wymieniona po raz pierwszy w 1409 roku jako Bilanczino, własność Jadwigi Głowaczowej, wdowy po Janie Głowaczu ze Zbąszynia. Od XVIII wieku należała do niemieckiej rodziny von Wentzel.

Wyznacz trasę